jacor jacor
1391
BLOG

Znów minął rok

jacor jacor Kultura Obserwuj notkę 1

Czas szybko płynie. Jeszcze niedawno czekaliśmy w napięciu na premierę Brackiego Belgijskiego Pale Ale a tu juz za tydzień nowa premiera.

6 grudnia dokładnie o godz. 18.00 rozpocznie się sprzedaż nowego piwa uwarzonego w Brackim Browarze Zamkowym w Cieszynie na podstawie zwycięskiej receptury piwowara domowego. 

W tym roku zaszczytny tytuł Grand Championa zdobyło piwo Koelsch uwarzone przez Jana Szałę.

Janek to młody piwowar, liczący raptem 22 wiosny, który wraz z ojcem Wojciechem Szałą warzą w swoim domowym browarze Szałpiw bardzo dobre piwa nagradzane w wielu  konkursach. W tym roku kilkukrotnie. 

Zwycięskie piwo, które trafi do dystrybucji, to piwo w stylu Koelsch. Koelsch to nazwa zastrzeżona dla piw produkowanych w 20. browarach w Kolonii i najbliższej okolicy. 

Z powodu zastrzeżenia nazwy "Koelsch" nie mogła ona pojawić się na etykiecie. Zdecydowano więc, że będzie nazywać się Grand Champion 2011. Wraz z piwem dostępne będzie odpowiednie szkło. 

W Kolonii piwa w tym stylu pija się w szkle zwanym Stange o pojemności 0,2l i takowe będzie mozna dostać przy zakupie trzech butelek.

Krótka charakterystyka na podstawie BJCP.

 

Wygląd: Bardzo jasny do jasno złoty kolor. Oryginalne wersje są filtrowane do doskonałej klarowności. Może mieć delikatną piane ,która może się nie utrzymywać.

Smak: Delikatny, okrągły smak składający się z delikatnego smakowego balansu pomiędzy delikatnym słodem i prawie niewyczuwalną owocową słodkością wynikającą z fermentacji, i średnio niską do średnią goryczką wraz z delikatną wytrawnością i delikatnym ściąganiem na finiszu (ale nie ostry posmak). Smak szlachetnych chmieli jest różny, i może być w przedziale od niskiego do umiarkowanie wysokiego; większość jest średnio niski do średniego. Jeden albo dwa przykłady (Dom jest najbardziej znany) mają zauważalny słodowo-słodki początek. Niektóre wersje mogą posiadać delikatnie mineralny smak albo siarczanowej wody albo cechy drożdżowe, które podkreślają wytrawność i balans smaku. Niektóre wersje mogą mieć delikatne smaki pszenicy, ale jest to raczej rzadkie. Inaczej powinien być bardzo czysty wraz z brakiem diacetylu albo fuzli.

Tekstura: Gładkie i rześkie. Średnio lekka treściwość, aczkolwiek kilka wersji może mieć średnią. Średnie do średnio wysokie nagazowanie. Generalnie dobrze odfermentowane.

Ogólne wrażenia: Czyste, rześkie, delikatnie zbalansowane piwo przeważnie z bardzo subletnymi owocowymi smakami i aromatami. Pogłębiona słodowość od początku do końca prowadzi do przyjemnego orzeźwiającego posmaku na finiszu. Dla niedoświadczonego smakosza łatwe do pomylenia z lekkim lagerem, subtelnym pilsnerem lub z blond ale.

Komentarz: Serwowane w wysokiej, wąskiej 200ml szklance zwanej „ Stange”. Każdy browar z Köln produkuje piwo o innej charakterystyce, i każdy interpretuje Konvention delikatnie inaczej. Dopuść pewną ilość wersji w stylu kiedy oceniasz. Zwróć uwage, że bardziej wytrawne wersje wydają się bardziej chmielowe albo bardziej gorzkie niż specyfikacje IBU mogą sugerować. 

 

Jak będzie smakować piwo uwarzone według receptury Janka Szały? Przekonamy się już za tydzień.

 


 

 

Zobacz galerię zdjęć:

Grand Champion 2011
Grand Champion 2011 Grand Champion 2011
jacor
O mnie jacor

mgr inż. elektryk

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura