jacor jacor
867
BLOG

Brackie Belgijskie Pale Ale

jacor jacor Kultura Obserwuj notkę 3

Jutro tzn. 6 grudnia o godz. 18.00 premiera.  W Mikołajki, taki prezent. Piwo pojawi się w sklepach Alma, Piotr i Paweł oraz specjalistycznych w całej Polsce. Sugerowana cena to 4,99zł, będzie dedykowane szkło.

 

Warzenie Brackiego Pale Ale Belgijskiego rozpoczęło się 15 października br. w tradycyjnych kadziach i otwartych zbiornikach fermentacyjnych cieszyńskiego browaru. To wtedy po raz pierwszy Dorota Chrapek wraz z piwowarami Brackiego Browaru Zamkowego rozpoczęła proces dostosowania swojej receptury do skali przemysłowej. Do Brackiego Ale z różnych stron świata sprowadzono dokładnie takie same składniki, jak te wykorzystane w trakcie domowego warzenia.

Do browaru na rzeką Olzą przybyły: 4 słody z Niemiec, specjalny szczep drożdży ze Stanów Zjednoczonych oraz 2 rodzaje chmielu z Polski. Uwarzono pięć warek a następnie piwo fermentowało i leżakowało przez prawie 40 dni. Butelkowanie Grand Championa Birofilia 2010 zakończyło się 26. listopada, kiedy to 750 hl piwa trafiło do 150 000 półlitrowych butelek. W browarze uwarzono 4500 razy więcej niż pani Dorota w swojej kuchni.

Oficjalna premiera Brackiego Belgijskiego Pale Ale odbędzie się 6 grudnia o godz. 18.00 w Cieszynie a pierwszą butelkę otworzy sama autorka - Dorota Chrapek. Będzie to znak do rozpoczęcia sprzedaży w prawie 200 punktach w całej Polsce m.in.w sieciach delikatesów Alma, Piotr i Paweł i ok. 50 specjalistycznych sklepach z piwem. Tegoroczenego Grand Championa będzie można również degustować w wyselekcjonowanych restauracjach i pubach w całej Polsce. Stale aktualizowana lista sklepów i lokali dostępna na stronie www.festiwal-birofilia.pl „Piwo będzie sprzedawane do wyczerpania zapasów. Obecnie nie planujemy kolejnych warek” – mówi Janusz Konieczny, dyr. Browaru w Cieszynie.

Brackie Pale Ale Belgijskie jest już drugim piwem – zwycięzcą Konkursu Piw Domowych podczas Festiwalu Birofilia, które 6 grudnia trafia do sprzedaży. Równo rok temu debiutował Bracki Koźlak Dubeltowy, którego recepturę opracował Jan Krysiak. Dzięki wprowadzeniu piwa do szerokiej dystrybucji, jego smakiem mogli delektować się amatorzy złotego trunku w całym kraju. Bracki Koźlak Dubeltowy szybko zniknął ze sklepowych półek. Dziś mają go jeszcze tylko nieliczni kolekcjonerzy.

Brackie Pale Ale Belgijskie kontynuuje stosunkowo nową tradycję promowania piwowarstwa domowego. Po zeszłorocznym ogromnym zainteresowaniu pasjonatów dobrego piwa, w tym roku rozszerzono sieć sprzedaży, oferując ten wyjątkowy produkt również w wyselekcjonowanych restauracjach i pubach. Po raz drugi 6 grudnia staje się datą zwieńczenia wielomiesięcznej pracy i mamy nadzieje wyjątkowym dniem dla całego środowiska birofilów i piwowarów domowych w Polsce.
 

 

 

 

 

jacor
O mnie jacor

mgr inż. elektryk

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura